Eesti Ekspress: Uued võimalused keeleõppes

jaanuar 24, 2008

Saskia Undusk
Eesti Ekspress: KoolitusEkspress 24.01.2008

Konkurentsivõime säilitamiseks on paljud ettevõtted asunud toetama töötajate keeleõpet. Kuiva tuupimise asemel ollakse organisatsioonides loovad ja kombineeritakse erinevaid võimalusi ja meetodeid, muutes ühtlasi ka võõrkeelte omandamise tulemuslikuks.

Aina rahvusvahelisemaks muutuvad tööalased suhted on hüppeliselt tõstnud ka keeleõppevajadust. Lihtsalt huvi keelte vastu on asendunud vajadusega võõrkeeli omandada nende praktilise väljundi pärast. Firmasisene keelekoolitus on Eestis laialt levinud. Täpselt nii nagu teisteski eluvaldkondades, saab ka võõrkeelte õppimise puhul rääkida trendidest.

Kiire ja liikuva eluviisi juures on tihtipeale üsna raske kindlal kellajal kokkulepitud kohta keeletundi jõuda. Sellest tulenevalt on trendiks kujunemas keeleõpe Skype´i vahendusel. Keeleklassi polegi vaja kohale minna, sest koolitaja ja õppija suhtlevad omavahel internetitelefoni Skype´i teel.

Tugitoolist tõusmata

Katriina Vasarik on Skype´i vahendusel keeli õpetanud juba mitu aastat: “Kui alguses oli Skype´il tihti tehnilisi probleeme ja tund kippus vähemalt paar korda katkema, siis nüüd teeb Skype väga vapralt kaasa ja viimasel aastal mul Skype´ist tulenevaid tehnilisi probleeme pole esinenud.”

Katriina sõnul teeb võõrkeelte tunni Skype´i teel eriti mugavaks asjaolu, et nii võib õppija keelt omandada otse kodus, kasvõi hommikumantlis ja kohvitass käe juures. Ta lisab, et kuigi Skype-õpe on pigem alternatiivne õppevorm ja kõigile see ei sobi, on tema kui õpetaja saavutanud väga häid tulemusi ja ka õppijad on rahule jäänud. “Eriti hea on Skype´i mobiilsus – ükskõik, kus maailma nurgas õppija või koolitaja ka ei viibi, alati on olemas võimalus end tunniks ajaks Skype´i sisse logida, et keeletunnis osaleda,” nendib ta.

Puhkus ja keeleõpe koos

Viimasel ajal on populaarsust kogunud ka keeleõppereisid välismaale. Näiteks otsustas ametnik Meelis Ojassoo ühendada puhkuse ja lõõgastuse kasulikuga ning veetis paar nädalat oma talvepuhkusest Maltal intensiivselt inglise keelt õppides. Meelise sõnul oli Maltal õppimine hea vaheldus tavapärastele keelekursustele Eestis. “Eelkõige andis nii kursus kui ka võõras keelekeskkond kindluse võõrkeeles suhelda,” lausub Meelis.

Traditsiooniliste kursuste kõrval on kanda kinnitamas ka keelekonsultatsioonid. Kui inimesel on peatselt ees mõni tähtsam võõrkeelne ettekanne laiemale publikule, aitab konsultatsioon suurendada enesekindlust. Tunniajase nõupidamise käigus vaadatakse koos keelespetsialistiga üle kogu ettevalmistatud materjal ning parandatakse selle sisulised ja grammatilised vead. Materjali ettekandmise käigus korrigeeritakse ka hääldust, andes seeläbi ettekandele viimane lihv.

Keeleõpe pole enam ammu igav ega ühekülgne. Tasub oma keelekoolituspartneriga ühendust võtta ja enda jaoks sobivaim lahendus leida.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga