Fakte keeltest

september 26, 2013
keelefaktid

Foto: Shutterstock.

Tähistamaks tänast Euroopa keeltepäeva, toome teieni mõned põnevad keelefaktid.

1. Maailmas on umbes 6000-7000 keelt, mida räägivad 7 miljardit inimest 189 erinevas riigis.

2. Euroopas on ligikaudu 225 põliskeelt, mis moodustavad umbes 3% kogu maailma keeltest.

3. Enamikke maailma keeli räägitakse Aasias ja Aafrikas.

4. Vähemalt pool maailma rahvastikust on kakskeelne või mitmekeelne, st, et nad räägivad kahte või enamat keelt.

5. Üha enam puutuvad eurooplased igapäevaelus kokku võõrkeeltega. Tarvis on tekitada euroopa kodanikes suurem huvi võõrkeelte vastu.

6. Paljudes keeltes on 50 000 sõna või rohkem, aga individuaalselt teab ja kasutab inimene ainult murdosa sellest – igapäeva vestlustes kasutatakse vaid paarisada korduvat sõna.

7. Keeled on omavahel pidevas kontaktis ja mõjutavad teineteist mitmel viisil: inglise keelde on aja jooksul laenatud sõnu ja väljendeid mitmetest keeltest, ning täna laenavad paljud euroopa keeled sõnu inglise keelest.

8. Esimese eluaasta jooksul toob laps kuuldvale laia valiku vokaalseid helisid; esimese eluaasta paiku suudab ta välja hääldada esimesed arusaadavad sõnad; kolmandal eluaastal moodustab ta keerukamaid lauseid; viiendal eluaastal on lapse sõnavaras mitu tuhat sõna.

9. Emakeel on tavaliselt keel, mida inimene teab kõige paremini ja kasutab kõige rohkem. On olemas ka „perfektseid kakskeelseid“, kes räägivad kahte keelt sama hästi. Tavaliselt siiski ei ole need kaks keelt ideaalses tasakaalus.

10. Kakskeelsusega kaasneb palju hüvesid: võõrkeelte õppimine on lihtsam, suurendab mõtlemisprotsessi ja soodustab kontakti teiste rahvaste ja kultuuridega.

11. Kakskeelsuse või mitmekeelsusega kaasneb ka majanduslik eelis: inimestel, kes räägivad mitut keelt on lihtsam tööd leida ja mitmekeelsete ettevõtete konkurentsieelis on suurem kui ükskeelsetel.

12. Keeled on omavahel suguluses nagu perekonna liikmed. Enamik Euroopa keeltest kuulub indoeuroopa keelkonda.

13. Enamik euroopa keeli kuulub kolme laiaulatuslikku rühma: germaani, romaani ja slaavi.

14. Germaani keelerühma kuuluvad teiste hulgas taani, norra, rootsi, islandi, saksa, inglise ja jidiši keel.

15. Romaani keeled on itaalia, prantsuse, hispaania, portugali, rumeenia jt.

16. Slaavi keelerühma kuuluvad teiste hulgas vene, ukraina, valgevene, poola, tšehhi, slovaki, sloveenia, serbia, horvaadi, makedoonia ja bulgaaria.

17. Enamikes euroopa keeltes on kasutusel ladina tähestik. Osades slaavi keeltes kasutatakse kirillitsat. Oma tähestik on kreeka, armeenia, gruusia ja jidiši keelel.

18. Enamikes Euroopa riikides leidub mitmeid piirkondlikke- või vähemuskeeli – mõned neist on saanud ametliku staatuse.

19. Euroopas kõige laialdasemalt kõneldavad mitte-euroopa päritolu keeled on araabia, hiina ja hindi keel, neil kõigil on oma kirjasüsteem.

20. Venemaal, kus elab 148 miljonit inimest, kõneldakse kõige rohkem erinevaid keeli – olenevalt hindamiskriteeriumitest ulatub see arv 130-200.

21. Immigrantide ja pagulaste sisserände tõttu on Euroopa muutunud suures osas mitmekeelseks. Ainuüksi Londonis räägitakse 300 erinevat keelt (araabia, türgi, kurdi, berberi, hindi, pandžabi jt).

Allikas: European Day of Languages: Language Facts:
http://edl.ecml.at/LanguageFun/LanguageFacts/tabid/1859/language/en-GB/Default.aspx


Kuid soovid ka ise uue keele selgeks saada, siis Multilinguas juba 7. oktoobril algamas mitmeid uusi keelekursuseid. Vali omale meelepärane kursus ja tule õppima!

Vali kursus www.multilingua.ee/keelekursused.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga