Inglise keele eessõnad

august 24, 2013

csm_ek4a1144_f56150eb43Üks asi, millega isegi inglise keele kõrgema taseme õpilased sageli eksivad, on eessõnad, näiteks „in“, „at“ ja „on“. Minu kogemuste kohaselt on sel kolm põhjust – esiteks ei ole eessõnadel alati tähttähelist tähendust või kui neil see ka kunagi oli, on see tänaseks ähmastunud. Näiteks ei ole ingliskeelne väljend „to look up a word“ mingilgi määral seotud ülespidise liikumise ega kasvuga ja tähendab hoopis sõna tähenduse sõnaraamatust järelevaatamist. Teiseks võivad eessõnade tõlked kõneleja emakeeles olla erinevad või sootuks puududa. Kolmandaks võib eessõnaliste väljendite ja sõltumust näitavate eessõnade hulk näida inglise keele õppijaile tohutu.

Arvestades nende kolme takistusega, annan ma oma õpilastele kolm eraldiseisvat, kuid samas üksteisega tihedalt seotud nõuannet.

  • Esiteks soovitan ma neil unustada eessõna nö sõnasõnalise tähenduse, muidugi välja arvatud juhul, kui otsese tähenduse meelespidamine eessõna kasutamisele kaasa aitab.
  • Samuti on üldjuhul abiks otsetõlgete unustamine. Tõlkest eemaldumine aitab ka vältida mittevajalike eessõnade lisamist.
  • Lõppeks soovitan ma eessõnadesse suhtuda mitte kui grammatilisse fenomeni vaid kui sõnavarasse, jättes need meelde koos nende sõnadega, mille juurde nad kuuluvad – näiteks küsimuses „What did you see on television?“ („Mida sa televiisorist nägid?“). Seesugust sõnade tähenduslikku grupeerimist nimetatakse kollokatsiooniks või leksikaalseks seostumuseks ja just selle abil jätavad inglise keelt emakeelena kõnelevad inimesed endale meelde, milliseid eessõnu igas konkreetses olukorras kasutada. Olles ühe sellise ühendi endale meelde jätnud, muutub lihtsamaks ka teiste sarnaste näidete moodustamine (on the internet, on screen, on Facebook). Sama tehnika lihtsustab ka erandite meeldejätmist, näiteks õpetan ma algklasside õpilastele selgeks mustri ja kohe ka vastava erandi: „in the morning“, „in the afternoon“, „in the evening“ ja „AT night“. Varem või hiljem muutub siis õige sõnakasutus kõnelejale loomupäraseks.

Seega – kui te kõnelete inglise keelt emakeelena, siis loodan, et mul õnnestus teile veidi valgustada eessõnade keerukust inglise keelt võõrkeelena õppivate inimeste jaoks. Kui aga teie emakeel ei ole inglise keel ja kui te olete õpilane või õpetaja, siis loodetavasti aitavad mu vihjed teil eessõnu tõhusamalt õppida ja õpetada.

Laura

London School of English

***

Allikas: London School of English www.londonschool.com

London School of English (LSE) on asutatud 1912. aastal ja tegemist on vanima Briti Nõukogu poolt akrediteeritud inglise keele õpet pakkuva keeltekooliga Suurbritannias. London School of English on spetsialiseerunud erinevate tööalaste kursuste pakkumisele. Multilingua Keelekeskus on kooli esindaja Eestis alates aastast 2002.

Soovid LSE-sse inglise keele kursusele minna? Multilingua kaudu saad seda teha. Küsi infot info@multilingua.ee.

 


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga