Kuidas keeleõppes eesmärke seada?

juuni 3, 2014

Foto: Shutterstock

Et keeleõppimisel edu saavutada, tasub esmalt läbi mõelda oma eesmärgid. Üks suurimaid vigu, mis keelt õppima asudes tehakse, on ebamäärane või võimatu eesmärk, mis „niidab“ keeleõppijad jalust juba enne, kui nad õieti alustadagi jõuavad.

Tihtipeale võetakse eesmärgiks näiteks „õppida inglise / vene / prantsuse keelt“ ilma täpsemate määratlusteta.  Hea oleks aga igal õppijal esmalt läbi mõelda, mida tema jaoks  „õppida itaalia keelt“ üldse tähendab? Kas soovid osata selles keeles restoranis toitu tellida? Kas soovid osata selles keeles kirju kirjutada? Ja mis ajaks see eesmärk peaks täidetud olema?

Ole eesmärkide seadmisel täpne

Keeleõppes aitab tulemusi saavutada see, kui olla eesmärkide seadmisel nii täpne kui vähegi võimalik nii selles osas, mida tahad selgeks saada kui ka selles osas, mis aja jooksul see peaks saavutatud olema.  Soovid olla võimeline küsima tänaval juhiseid kolme nädala jooksul? Rääkima oma elust ja tööst kahe kuu pärast? Tellima õpitavas keeles toitu selle kuu lõpuks?

Eesmärk olgu pigem väike ja saavutatav kui suur ja ebamäärane

Kui sead endale esmalt väikese ja saavutatava eesmärgi lühikeseks perioodiks, on see igal juhul parem, kui mõni suur ja utoopiline eesmärk nagu „saada inglise keel perfektselt selgeks“ või „nii selgeks, et kunagi aetakse mind segi emakeelekõnelejaga“. Et tulemusi saavutada, tasub olla täpne, aga ka realistlik. Väldi „kõik või mitte midagi“ eesmärke. Ainus „läbikukkumine“ on see, kui sa ei tee midagi. Iga väike edusamm on võit. Näiteks see, et suudad selles keeles omale lõunat tellida, isegi kui see pole perfektse grammatika või sõnavaraga esitatud, on see siiski midagi, mille üle uhke olla.

Keskendu keeleõppes oma prioriteetidele

Kui täpsed eesmärgid on seatud, mida soovid selgeks saada ja mis ajaks, siis on oluline keskendudagi just oma prioriteetidele. Kui alustad sellest, mis sind ennast tõeliselt huvitab, siis on hiljem kergem selles keeles ka teiste aspektidega tegeleda. Näiteks kui põhirõhk on suhtlemisteemadel, siis on lihtsam hiljem ka kirjakeelt õppima hakata.

Hakka kohe keelt igapäevaelus kasutama

Kui põhieesmärk on kõnekeelega seotud, siis tuleks õppimise käigus kohe ka suhtlema hakata. Ideaalis näiteks iga päev pool tundi. Kõik ülejäänu on siis seotud nende igapäevaste suhtlushetkede ettevalmistamisega.  Pole mõtet ennast pool aastat või veelgi kauem ette valmistada, et siis „olla valmis“ suhtlema. Nagunii  jääb alati mõni sõna puudu jms, mida lihvida. Lepi sellega kohe alguses ja hakka keelt nö päriselus kasutama. Kui sa parasjagu ei asu sellel maal, kus seda keelt räägitakse või pole sul ka kedagi läheduses, kellega seda keelt rääkida, siis otsi suhtlemisvõimalusi internetist. Mitmed keeleõppeportaalid pakuvad ka võimalusi leida endale suhtlemispartner.

Vigade tegemine on täiesti okei!

Ja lõpetuseks – vigade tegemine on täiesti okei! Neid lausa peabki tegema, sest see on osa ükskõik millise keele õppimisest.

 

Kui tunned huvi ka suviste intensiivkursuste vastu, siis vaata algavaid kursuseid. 

____

Saskia Undusk


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga