Kristi Karjatse Erasmus+ õpiränne: töövarjuks Linguaviva Centre’is Dublinis

Keeleõpetaja külastas Erasmus+ õpirände raames Dublini Linguaviva Centre’i, et uurida, kas see sobiks Multilingua õppuritele keeleõppeks.

 

Veebruaris 2024 käis Multilingua inglise keele õpetaja ja nõustaja Kristi Karjatse Erasmus+ õpirände raames töövarjuks partnerkoolis Linguaviva Centre, Dublinis. Kristi eesmärk oli jälgida inglise keele õpetajate tööd ja samas ka uurida, kas Dublin ja eelpoolmainitud keeltekool sobiks meie õppuritele, kes soovivad keelekeskkonnas inglise keelt õppida. Lühike vastus on, et jah, Linguaviva ja Iirimaa pealinn on selleks suurepärased kohad.

Keeltekooli ja Dublini lummus: miks Linguaviva Centre sobib suurepäraselt keeleõppeks?

Linguaviva Centre on keeltekool, mis asub Dublini kesklinnas ja mille lähedal on suur, ilus park ja palju väikeseid kohvikuid ja toredaid söögikohti. Keeltekool pakub erinevaid kursusi (vt. https://www.linguaviva.com/courseselection) välismaalt tulnud keeleõppuritele. Õpetajad on kõik toredad, avatud, humoorikad ja lisaks muidugi ka tõelised oma ala asjatundjad, pikkides oma tundidesse osavalt killukesi Iiri kultuurist, ajaloost, muusikast, legendidest – nimetades seda kõike ’the Irish experience’ ja tutvustades muhedalt nii keelt, kultuuri, maad kui inimesi.

Päevad täis õppimist ja kogemuste jagamist: töövarjuna Linguaviva Centre’is

Töövarjuna oli mul haruldane võimalus jälgida keeltekooli igapäevatööd, nelja erineva õpetaja tunde, arutleda nendega õpetaja rolli, eri rahvustest õpilaste erinevuste, õppematerjalide, meetodite jms üle. Sain nii tundides kui ka õppetööväliselt suhelda ka Iirimaale õppima tulnud inimestega, et saada natuke rohkem aimu kes ja mis põhjustel oli sellise huvitava kogemuse valinud ja kuidas nad sellega rahul olid ja milliseid juhtnööre annaksid uutele tulijatele. Selle nädala põhjal tundus, et kõik olid väga rahul – nii õppurid kui õpetajad.

Keeltekoolis on hetkel kasutusel üks õpikute sari ’English File’ ja 12 nädalaste tsüklitega liigutakse rahulikult õpikust õpikusse. Õppurid saavad õppida nii hommikul (9:00 – 12:15, mille vahepeal on ka väike paus) kui ka pealelõunal (13:00 – 17:00, need tunnid on pikemad, aga need toimuvad neljal päeval nädalas, sest reede pealelõuna on kõigil vaba). Kool pakub keelekursuseid erinevateks perioodideks, alates ühest nädalasest kuni palju pikemateni välja (osad õppurid olid seal juba teist aastat, kuna kasutasid õpi ja tööta tüüpi viisat). Lühematele kursustele tulevad tavaliselt õppijad Euroopast, samas kui Aasia ja Lõuna-Ameerika õppurid olid kõik tulnud pikemaks ajaks, et elada ja töötada Euroopas. Huvitaval kombel plaanisid nad kõik siiski kodumaale tagasi minna, kui viisad lõppevad. Iga nädala alguses toimub orientatsioon uutele tulijatele, kus räägitakse kooli kodukorrast ja kõigest muust olulisest ja antakse kätte õpikud ja õige klassitoa number. Grupid on mõnusalt väikesed, kuni 12 inimest (veebruaris natuke veel väiksemad), kõik istuvad ühes suures vestlusringis ja saavad vajadusel hõlpsasti väiksemaid gruppe moodustada ja paarilisi vahetada.

Õpetajad kasutavad tarku tahvleid kuhu kuvatakse õpiku veebiversioon ja kõik muud vajalikud materjalid, tunni jooksul kogunev oluline info läheb siis kas valgele tahvlile või dokumenti – mõlemaid jagatakse õppuritega Google Classroomi platvormil.

Lisaks sellele, et kõik õpivad (80% on taseme läbimiseks vajalik), elavad inglise keelses keskkonnas ja suur osa neist ka töötab, pakub keeltekool igal nädalal ka nn. kultuuriprogrammi (vt illustratsiooni). See tähendab, et igal nädalal pakutakse õppuritele võimalust tutvuda linna vaatamisväärsustega, osaleda mõnel pikemal matkal või väljasõidul (mõnel juhul on see kooli enda korraldatud, kus kaasa tuleb üks pikemalt Iirimaal olnud õppijatest ja mõnel juhul kasutatakse kohaliku reisikorraldaja abi).

Kokkuvõtteks võin öelda, et Iirimaa on isegi veebruaris ilus, iirlased on sõbralikud, külalislahked, abivalmid, avatud ja toredaid riukaid täis. Dublin on multikultuurne ja huvitav ja piisavalt väike, et ta otsast otsani läbi jalutada. Üks minu eredametest elamustest oli auhindadega pärjatud migratsioonimuuseum Epic (seal on muide nii, et kui pilet ostetud kehtib see 10 päeva!) Ka looduskaunid kohad on Dublinile piisavalt lähedal, et ilusa ilma korral neid nautima sõita (nt. Väike sadamalinn Howth ja poolsaar, millel ta asub – 40 minutit rongiga – ja toredad matkarajad, imelised vaated ja ülimaitsev toit on teie päralt). Mainimata ei saa jätta ka nende pubikultuuri (väidetavalt on Dublinis 700 pubi) ja muusikat. Olen Multilinguale, kes osaleb Erasmus+ projektis, väga tänulik selle toreda kogemuse eest.

Õpetajana ja õppijana: kogemused, mis rikastavad ja motiveerivad

Mida mina, võõrkeeleõpetajana ja elukestva õppijana, sellest kogemusest õppisin? Sain juurde kindlustunnet, et see, mida meie oma keeltekoolis ja kompetentsikeskuses teeme ongi juba väga hea ja kaasaegne (targad tahvlid ja nende erinevad kasutusvõimalused, Google Classroom jne.).  Sain endale meelde tuletada, mis tunne on olla õppija rollis ja kuidas erinevad tegevused toimivad ja mind õppijana mõjutavad ja/ motiveerivad. Nautisin väga õpetatava keele keskkonnas ja kultuuriruumis olemist ja teiste oma ala asjatundjatega kogemuste jagamist. Selline mitmekülgne ja huvitav kogemus avardab kindlasti silmaringi, annab juuurde enesekindlust ja motivatsiooni jätkata.