Multilingua Keelekeskuse juhataja Malle Nei – sametkinnastega raudne leedi

Palju õnne meie kõigi poolt!

Täna on tähtis päev. Täna täitub Malle Neil, Multilingua Keelekeskuse juhatajal taas üks aastaring, ja sedakorda on see number ümmargune, mis ette lööb. Seepärast on meil põhjust rääkida Mallest, kes igapäevaselt juhatab keelekeskust ja kelle taktikepi all kogu Multilingua orkester ilusti kokku mängib. Endine keelekeskuse juht ja omanik, Austriast pärit Olga Kolehmainen nimetab Mallet sametkinnastega raudseks leediks. Miks?

Vaatame lähemalt erinevatel aegadel Mallet ümbritsenud inimeste silmade läbi, kes on Malle, ja miks on ta endale nime saanud Malle Multilingua.

Järgnevad inimeste meenutused ja õnnesoovid.

Ettevõtte üleandmine Malle võimekatesse kätesse oli parim otsus

Töö Mallega on alati olnud lihtne ja meeldiv, kuna ta ühendab endas märkimisväärsed ametialased ja sotsiaalsed oskused ning nii õnnestub tal keerulises tasakaalustatuses ühendada klientide, õpetajate ja ärihuvid.

Oma tausta ja kogemuste tõttu aitas Malle kaasa ka keeleõppe ajakohastamisele, integreerides uusi interaktiivseid meetodeid. Polnud lihtne õpilasi ja õpetajaid veenda uute viiside kasutamises. Kuid peale selle, et ta on väga intelligentne ja sarmikas daam, on ta ka sametkinnastega raudne leedi.

Kui ma viis aastat tagasi pensionile läksin, oli ettevõtte üleandmine Malle võimekatesse kätesse kerge ja kõigi asjaosaliste jaoks parim otsus.

Malle, tänan Sind kahe aastakümne jooksul oldud lojaalsuse ja toetuse eest, soovin väga palju õnne sünnipäevaks ja kõike head edaspidiseks!

Olga Kolehmainen, Multilingua Keelekeskuse endine juht ja omanik

  Pildil: Malle Nei ettekannet tegemas

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

 Võrgustikust leitud Malle

Minu tutvus Mallega sai alguse osalemisest  Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsiooni  Andrase võrgustikus. Sattusime aastaid tagasi bussiga ühelt ürituselt koos koju sõitma ja hakkasime juttu rääkima. Sellest ajast peale, iga kord, kui Andras jälle oma liikmed kokku kutsub, saab kohvipausi ajal ikka Malle üles otsitud ja oma tööde ja tegemiste kohta muljeid vahetatud.

Rahvakultuuri keskusel avanes võimalus 2009. aastal alustada eesti keele kursuste korraldamisega vähemusrahvuste kultuuriseltside liikmetele. Meil aga keelekoolituste tegemise kogemus täielikult puudus. Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Pöördusin nõu saamiseks Malle poole – kuidas teha, mis võiks olla ühe keelekursuse maht, et sellest ikka kasu oleks, missugune peaks olema sisu ja kes võiks olla õpetajad?

Võin öelda, et õppisin Mallelt väga palju, tema tasakaalukas olek ja professionaalsed teadmised keelekoolituste läbiviimise kohta aitasid meil käivitada koostöö Multilingua Keelekeskuse ja rahvakultuuri keskuse vahel, mis kestab siiani.

Nende koostöökursuste käigus on üle 100 Eestis elava erineva rahvuse esindaja  saanud julgust ja enesekindlust eesti keeles kõnelemiseks ja sellest arusaamiseks ning tundma õppinud siinset kultuuriruumi.

Malle on väga hooliv oma õpetajate ja koostööpartnerite suhtes. Ta ei pea paljuks ise kätt külge panna, kui on vaja ükskõik  milline  probleem lahendada.

Palju õnne, Malle!

Urve Gromov, Eesti Rahvakultuuri Keskuse koolitusosakonna juhataja

Pildil: Multilingua Keelekeskust iseloomustavad märksõnad

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

„Roosi inspekteerimist“ loodame me jätkata!

Malle on üks soojemaid inimesi, keda tunnen. Sõbralik, abivalmis, tohutu empaatiavõimega. Ja tema imeline rahulikkus! Ma ei ole kunagi näinud, et ta endast oleks välja läinud ja veel vähem karjunud! Seda tema omadust olen alati (vaikimisi!) kadestanud.

Meie kolleegiaastad jäävad eelmisesse sajandisse, kui me 1984. a ühe Tallinna kooli ühel korrusel vene keelt õpetasime. Neid aastaid oli tegelikult hästi vähe, eriti 2020. aastast tagasi vaadates, aga sest pole midagi. Mõningaste „puhke-aastatega“ oleme me teineteise eludes siiani alles ja selle eest Mallele siirast tänu!

Ja, Malle, „roosi inspekteerimist“ loodame me jätkata!

Tanja Zubova, kolleeg Tallinna Saksa Gümnaasiumist (sel ajal 54. keskkoolist)

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Multilingua Keelekeskus Eesti suurim keeltekool ja hoidnud seda kohta juba õige mitu aastat

Malle on hea ärinaine. Tema juhtimisel on Multilingua Keelekeskus tõusnud Eesti suurimaks keeltekooliks ja hoidnud seda kohta juba õige mitu aastat. Kui 2015. a Äripäeva Koolitusfirmade TOPis oli Multilingua 44. kohal siis 2016. aastal tõusis üldarvestuses 4. kohale, olles keeltekoolidest esimene.

Malle on leidnud targa viisi ja õiged abilised, kuidas kohustusi firma kasvades jagada; järjest on suurenenud keeltekooli tugimeeskond.

Mallel on hea intuitsioon – ta tunneb ära õiged õpetajad, kes õpetavad suurepäraselt ja sobivad hästi Multilingua kollektiivi.

Malle on hea ja mõistev ülemus, ta usaldab oma töötajaid, uurib, kuidas läheb, suunab diskreetselt, tänab ja kiidab iga päev. Talle on tähtis õpetajate kompetentsus ja rahulolu. Multilingua õpetajad on juba 4 korda Euroopas Erasmus+ õpirännetel käinud, Malle ise on seni osalenud ainult ühel korral. Seda on tagasisides kiitnud ka SA Archimedes – meil ei kirjutata õpirände projekti selleks, et juhtkond saaks reisida.

Malle on avanud oma kodu kõigile õpetajatele. Iga-aastane kevadmatk algab Malle koduõues ja lõpeb sealsamas Malle küpsetatud Brita koogiga. Reedestele õpetajatele on väga tuttav ka Malle rullbiskviit.

Ly Leedu, Multilingua Keelekeskuse metoodik ja eesti keele õpetaja

Pildil: Malle Nei, õpetajad Ruta Bergman ja Ly Leedy eesti keele messil

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Meie klassi jaoks oli Malle saabumine justkui lotovõit

Malle Neiga seob mind esiteks fakt, et tegemist oli minu klassijuhatajaga. Klassijuhataja on tagantjärele mõeldes oluline inimene arvatavasti kõikide endiste õpilaste jaoks, eriti, kui see inimene oli alati mõistlik ja abivalmis. Koolielus juhtus ju nii mõndagi, ja Malle oli inimene, kes mõistis toimuvat ja suutis alati erinevaid olukordi elegantselt lahendada.

Meie klassi jaoks oli Malle saabumine justkui lotovõit (ta alustas meiega vist 5. klassis), kuivõrd esimesed kooliaastad meil klassijuhatajatega absoluutselt ei vedanud. Mõni lahkus ise skandaalidega, mõni ei saanud hakkama, ja mõni lihtsalt loobus.

Kindlasti on ühe klassi juhtimine alahinnatud töö, kuivõrd sellest oleneb noore inimese elus psühholoogiliselt küllalt palju. Ma ei ole Malle Neid näinud juhtimas praktiliselt mõnda asutust, nagu ta teeb praegu Keelekeskust juhtides, aga ma kujutan ette, milline juht ta võiks olla. Kui ma mõtlen tema, kui klassijuhataja peale, siis tema ei kehtestanud end läbi jõumeetodite ega üritanud olla ka õpilaste suur semu. Kui sa oled reaalne juht, siis sul peab olema mingi loomupärane autoriteet ja Mallel see kindlasti oli. Kusjuures, mõeldes meie klassile, mis ei koosnenud eriti homogeensest seltskonnast, siis seda enam oli keerukas sellist laeva tüürida. Tegemist on oli ühe tavalise Mustamäe kooliga, kus oli esindatud kogu sotsiaalne kirevus, seinast seina.

Minu jaoks oli kindlasti oluline ka tema kui aineõpetaja, sest ajal, kui vene keel ei olnud üldse nö popp aine, suutis ta, vähemalt minu jaoks, seda rääkida huvitavaks.

Olgugi, et minu vene keel on keelepraktika puudumise tõttu küllaltki passiivne, siis ühe keskkooli lõpueksamitest ma sooritasin vene keele aines, mis oli toona klassikaaslaste jaoks võrdlemisi üllatav samm. Ma suutsin isegi saavutada eksamil viielise hinde ja mulle tundub, et peamiselt õpetaja õpetamisstiilile, kus ta ei raiunud meile grammatikat, vaid üritas oma ainet õpetada läbi kultuuri ja semiootilise konteksti.

Palju õnne, Malle!

Ott Lumi, endine õpilane, Meta Advisory Group OÜ juhatuse liige

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Koostöö Mallega on olnud lust ja lillepidu

Koostöö Mallega on olnud lust ja lillepidu, ja seda sõna otseses mõttes: olen temaga koos Multilinguas töötanud alatest aastast 2001, ja ei meenu ühtegi konflikti ega vaidlust ega pinget täis perioode. Malle on väga diplomaatiline, oskab hästi kolleege kuulata ning arvamuste paljususe pealt vajalikke otsuseid langetada.

Keelekeskuse juhatajana on ta õpetajate rõõmuks nende poole kaldu ja seda heas mõttes: endise tegevõpetajana tunnetab ta suurepäraselt õpetajatöö võimalikke kitsaskohti ning oskab nõu anda ja värske teeotsa kätte juhatada. Kui aga õpetajad tunnevad, et nende seljatagune on kaitstud ning hüva nõu käepärast, kandub rahulolu ka keeleõppijateni ning rõõm on vastastikune.

Legendaarseks on saanud igakevadised Multilingua töötajate kevadmatkad Kasemetsas, mille algus- ja lõpp-punkt on Malle hubasel terrassil, kust kunagi ei puudu ka Malle poolt iseküpsetatud Brita kook. Kõik see kokku teeb Mallest asendamatu kolleegi ja sõbra.

Palju õnne, Malle!

Ellu Paales, Multilingua Tõlkebüroo tõlkekoordinaator

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Malle on sihikindel ja ei kiitle iial oma saavutustega

Tutvus Mallega ulatub 1980ndate algusesse, kus me noorte õpetajatena Tallinna 54. Keskkooli (praegu Tallinna Saksa Gümnaasium) rõõme, muresid, nalju, pidusid jagasime.

Mallele mõeldes tuleb esmalt meelde sõna “leebe”, mis ei tähenda, et tal oma vankumatuid põhimõtteid või arvamust poleks.

Üldine rahulikkus, leebus keerulistes olukordades on kadestamist väärt omadus.

Malle on sihikindel – kui vene keele õpetajaks olemine enam piisavat eneseteostust ei pakkunud, õppis ta juurde inglise keele, kui õpetajaks olemine koolis end ammendas, siis leidis ta keelteoskusele rakenduse uues kohas. Tundub, et praeguseks Malle Nei = Multilingua. Malle ei kiitle iial oma saavutustega.

Mallel on südamlik ja harmooniline pereelu, mis annab värvi kõikidesse tema tegemistesse.

Malle peab lugu vanadest sõpradest, on laia silmaringiga, kultuurihuviline, osavõtlik vestluskaaslane.

Temaga on alati rõõm kohtuda.

Piret Järvela, kolleeg Tallinna Saksa Gümnaasiumist (sel ajal 54. keskkoolist)

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Oleme nagu vana abielupaar

Mallega olen koos töötanud 13 aastat ja meie koostöö on sujunud ladusalt. Mallet saab juhina iseloomustada väga paljude sõnadega. Ta on sihikindel, konkreetne, kompromissialdis, inimlik, otsekohane, siiras, innovatiivne jpm.

Mõtleme tihti sarnaselt ja täiendame üksteise mõtteid-ideid.

Malle on juhina lihtsalt super. Talle meeldivad väljakutsed ja uued ideed.

Koos oldud aastate jooksul juhtus väga palju kordi nii, et hommikul tööle tulles olime väga sarnaselt riides. Sarnasus peegeldus kas ühte tooni pluusis, kleidis või tegumoes. Meie kohta on öeldud – nagu vana abielupaar.

Maria Limmer, Multilingua Keelekeskuse koolitusspetsialist, lapsehoolduspuhkusel

 

⭐ ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Pildil: Malle Nei lastelastega

 Malle Nei elulugu

Malle on pärit Tallinnast, kakskeelsest perest – ema eestlane, isa ukrainlane. Õppis 47. keskkoolis. Peale keskkooli läks õppima Pedasse (toona Tallinna Pedagoogiline Instituut) vene filoloogiat.

Peale lõpetamist läks tööle Tallinna Saksa Gümnaasiumi (sel ajal 54. keskkooli) vene keele õpetajaks. Ta oli seal armastatud ja hinnatud vene keele õpetaja ning klassijuhataja. Umbes 10 aastat hiljem tahtis elus muutust. Läbis Pedas inglise keele õpetaja täiendkoolituse.

Jättis töö koolis ja läks tööle Multilinguasse, esialgu õpetajaks. Hiljem juba büroo poole peale. Aastaid hiljem pakuti võimalust ettevõte üle võtta ja ise seda juhtima hakata. Malle otsustas selle pakkumise vastu võtta. Nüüdseks on ta elu Multilingua Keelekeskuse ja selle brändiga niivõrd seotud, et oma kolleegidele on ta Malle Multilingua.

Malle on lihtne inimene, kellele meeldivad tööst vabal ajal lihtsad asjad ja tegevused – perega koos aega veeta, häid seriaale vaadata, muuseumis ja teatris käia, lugeda, ilusaid aedu imetleda, reisida ja erinevate riikide veine ning sööke mekkida. Talle meeldivad intelligentsed inimesed ja intelligentsed ajaviitevormid. Multilingua Keelekeskuse eesmärk on pakkuda oma klientidele, keeleõppijatele intelligentset meelelahutust, just sellist, mida selle juht ka ise hindab.

Malle labasust ja edevust ei salli. Tal puudub igasugune vajadus ennast nö suurele pildile panna, samuti ei taha ta kunagi öelda teistele halvasti. Aga tal on oskus inimesi mõjutada ilma käske andmata. Ta on oma käitumise ja olemisega eeskujuks oma kahele tütrele ja lastelastele.