Ilme Pesur

Suure südamega Ilme Pesur – Multilingua kuldvara

Täna on Multilingua Keelekeskuse inglise keele õpetajal Ilme Pesuril sünnipäev.

Multilingua Keelekeskusel on lugude sari õpetajatest, keda soovime lähemalt tutvustada, näidata, kes nad on ja mida neile elus teha meeldib. Tänasel juubelisünnipäeval saad lugeda Ilmest. Head lugemist!

Multilingua Keelekeskuse juht Malle Nei on Ilmega tuttav üle 20 aasta, ehk sellest ajast, kui Ilme Multilinguasse tööle tuli. “Ilme on meie kuldvara,” ütleb Malle.

Kõikide nende aastate jooksul on Ilmel olnud lugematu arv õppijaid. Ta on õpetanud  ja õpetab avatud kursuste gruppe, samuti töötajaid väga erinevates ettevõtetes ja ametnikke asutustes. Individuaalõppijaid on Ilmel olnud kooliõpilastest ministriteni välja.

Suur armastus inglise keele vastu

“Õppijate kiidusõnadest Ilme keeletundidele ei ole me Multilinguas küll puudust tundnud, pigem vastupidi – neid on palju! Tema õpetamisega ollakse reeglina väga rahul, sest  Ilme on alati tasemel, olgu õppija keeletase A1 või C1, olgu ta lihtne klienditeenindaja või tippjuht,” märgib Malle.

“Ilme armastab inglise keelt ja selle õpetamist. Ilme on uudishimulik inimene. Ta tunneb suurepäraselt ajalugu ja briti kultuuri, briti huumorit, ning sellest saavad keeletundides osa ka tema õppijad. Ilme on tark, laia silmaringi ja noorusliku ellusuhtumisega naine,” lisab Malle.

Kolleeg Katrin Vaikmaa tunneb Ilmet juba väga kaua, 90ndate algusest, kui nad töötasid koos Tallinna 32. keskkoolis. See oli pöördeline aeg Eesti ajaloos, mil nad elasid kõigile sündmustele tuliselt kaasa. „Ilme on inimene, kellele on kallis kodumaa ja kes on suur poliitika- ja ajaloohuviline. Ikka ja jälle peame pikki, vahel ka kirglikke vestlusi neil teemadel,“ märgib Katrin.

Pikad ja kirglikud vestlused poliitika ja ajaloo teemadel

Ilme on soe ja suure südamega inimene, kellele võib kolleeg ja sõbranna kõigist muredest rääkida, ja keda võib alati usaldada. Oma leebel viisil oskab ta ära kuulata ja ei suru oma arvamust kunagi peale. „Usun, et õpetaja ei pea mitte ainult teadmisi edasi andma, vaid ka õpilast kuulama. Ja see oskus on Ilmel olemas,“ ütleb Katrin.

Suurte kogemustega õpetajana jagab Ilme meelsasti oma kogemusi ja teadmisi teistega. Kui sõbrannade-õpetajatega koos istutakse, läheb jutt väga tihti õpetamise teemadele ja siis on tore koos Ilmega leida lahendusi ning saada kinnitust oma mõtetele.

Ilme Multilingua õpetajate sügisseminaril 2020

Ilme (vasakult esimene) Multilingua õpetajate sügisseminaril 2020

Katrin on väga tänulik, et tal on sõber, kes julgustas ja kutsus teda astuma järgmisi samme õpetaja karjääris. Tänu Ilmele jõudis ta Mainori Keelekeskusesse ja hiljem Multilinguasse. Kolmekümne aasta jooksul on nad Katrini sõnul Ilmega näinud keeleõpetuses palju uusi õpikuid ja erinevaid meetodeid ning tundnud selle üle suurt rõõmu.

Ilme naudib raamatute lugemist. Ajalugu, tervis, inimene oma arengus ja  eripalgelisuses on tema lemmikteemad. Ilme hoiab vaimu virge pikkade jalutuskäikudega, mida ta teeb tihti koos Katriniga, kellega ei tule kunagi puudust jututeemadest.

Kõige rohkem rõõmu teevad Ilmele tema kaks imelist tütart ja kolm lapselast. Nendega veedab ta koos väga palju aega, nii kodumaal ja suvistel reisidel välismaal. Nooruslikkust aitab hoida tihe ja soe suhe oma tütardega. „Kuulen ikka ja jälle, kuidas telefon heliseb ja kuidas tütred räägivad oma elust, ja lastelaste hoidmise vajadusest. Hiljem kuulen lõbusaid lugusid sellest, mis juhtus ja mida lapsed rääkisid,“ muheleb Katrin.

Ilme Pesur

Mida räägivad Ilme Pesuri õppijad?

“Olen  Ilme juures õppinud juba üle 10 aasta. See fakt räägib iseenda eest. Ilme on väga hea kuulaja ja samuti oskab ta omal kindlal moel õpetada. Ta on kannatlik, rahulik ja täpne, laia silmaringiga, nauditav vestluspartner.”

õpilane Marko

“Ilme õpilane olen olnud 4-5 aastat. Täiskasvanud eas õppimise eelduseks on armastus inglise keele ja maa vastu ning vajadus keeleoskuse järele. Keeleõppimise indu aitab hoida väga hea õpilase-õpetaja suhe, sest alati saab ju midagi vahele tulla, nagu töö, laste tegemised jmt. 

Ilme on mõistev, toetav, kui et range ja domineeriv. Keeletunnid on huvitavad ja minu vajadustest lähtuvad. Sisaldavad ka teistsugust temaatikat, näiteks Inglismaa ajalugu, traditsioonid, millega ma ei ole ammu kokku puutunud. Sageli lahkame päevapoliitikat, põletavaid teemasid elus, kõike muidugi inglise keeles.

Sümpaatne ja lugupidamist tekitav on Ilme enda tahe osaleda täienduskoolitustel inglise keele alal, võimalik, et ka muul alal. Sageli ütleb ta, et vanasti oli nii (mõtlen inglise keele grammatikat), aga tänaseks on olukord muutunud ja saab ka lihtsamalt. Kui jääb mõni küsimus tunnis vastuseta, leiab Ilme sellele  järgmiseks korraks või kohe tunnis vastuse.

Arvan, et  õpetaja ametis on kasuks tulnud tema enda armastus inglise keele vastu, tahtmine olla kursis keele arenguga ja tänapäeval kasutuses oleva keelega.  Ilmele on omane kannatlikkus, oskus tabada ära  õpilase nõrgad  kohad ja teema uuesti läbi võtta. Ja usun, et tal on suur soov näha edusamme, oma töö vilju.”

õpilane Tiiu

Ilme Pesuri elulugu

Ilme sündis Siberis, kuid kooliteed alustas juba Eesti pinnal. Keskhariduse omandas Tallinna 21. keskkoolis. Edasised õpingud viisid Tallinna Pedagoogilisse Instituuti, ning janu uute teadmiste järele pole tal kunagi kustunud. Nii on tema teadmiste pagas nii õpetaja kui inimesena väga suur ja endiselt kasvab. Täiendõpped on viinud teda ka mitmeid kordi välismaale. Eriline koht tema hinges on alati olnud Inglismaal.

Inglise keele tugev mõju on ka Ilme järeltuleval põlvkonnal – lastelastele on ta Granny (ingl k vanaema) ning inglise keelest aru saada pole nende jaoks mingi probleem. Granny on väga sooja hingega üdini hea inimene.

Ilme hobid ja huvid on kindlasti ristsõnad, raamatud, ajalugu (eriti just Inglismaa ning selle kuningad ja kuningannad), lauamängud, detektiivilood.