Nädal Maltal Erasmus+

 2018. a. õpirände sihtkohaks valisime Malta, teemaks The Gateway Teacher Training Secondary, Tertiary and Adult Education Programme. Lootsime teada saada midagi uut, midagi, mis sobib just täiskasvanute õpetamiseks. Gateway School of English Maltal tegeleb põhiliselt inglise keele õpetamisega erinevatel tasemetel. Kursuste pikkus jääb vahemikku üks nädal kuni üheksa kuud. Õppijad on jagatud tasemete kaupa gruppidesse. Pikaaegsed õppijad liiguvad teatud aja jooksul kõrgema taseme gruppi. Seetõttu on grupi koosseis pidevas muutumises. Lisaks keelekursustele on viimastel aastatel töötatud välja täienduskursus õpetajatele, kus meie osalesime.

Kohapeal selgus, et oleme kursuse kaks ainukest osalejat. Väga eksklusiivne ja lootustandev! Ainult meie ja õpetaja! Esimese päeva õhtuks oli selge, et nii lihtsalt asjad elus ei käi. Õpetajal oli programm ette valmistatud, aga seal polnud midagi uut. Me saime kätte paki pabereid (uskuge meid, koopiate kvaliteet oli kohutav!), kuulasime, mis õpetajal öelda oli, arutasime neid teemasid.  Üsna kiiresti sai õpetaja ise ka aru, et teisel pool lauda on võrdse kogemusega õpetajad. Arutame selliseid teemasid isegi kogu aeg omavahel, ainult et seni on kogu suhtlus toimunud eesti keeles, ainus uus element meie jaoks oligi, et rääkisime omavahel inglise keeles 🙂  Teise päeva lõpuks oli selge, et sellises formaadis kursust jätkata pole mõtet ja palusime õpetajal muuta kursus vastastikuseks kogemuste vahetamiseks ja luba vaadelda päris tunde.

Esimene vaadeldav tund oli algaja õpetaja oma, kes töötas selles keeltekoolis alles esimest kuud. Teemaks asesõna vormid. Tase A1. Tund toimus ainult inglise keeles. Grupi suurus umbes 8 erinevast rahvusest inimest. Lausa kahju hakkas õppijatest, kellele õpetaja ei suutnud end arusaadavaks teha. Tunni tempo oli äärmiselt aeglane. Tekkis tahtmine tunni läbiviimine üle võtta, aga kuna me olime selles tunnis ainult vaatlejad, siis hoidsime ennast tagasi 🙂

Järgmine tund oli B1 tasemele õpetaja Ingridiga. See tund oli elav, lõbus ning kinnitas, kui tähtis on õpetaja isiksus ja õpetamiskogemus. Kes tema gruppi satub, on õnnega koos!

Kokkuvõttes jõudsime tõdemuseni, et mõnikord võib selguda, et meie kogemused ja teadmised võivad olla samasugused või suuremad kui meie koolitajal välismaal 🙂 See aga ei tähenda, et me ei sooviks end edaspidi täiendada. Igalt koolituselt õpib midagi, kasvõi seda, kuidas asju mitte teha!

Gateway School of English on tore koht, Maltal on suurepärane võimalus praktiseerida inglise keelt ka pärast tundide lõppu, aga rahulolu kursusega sõltub eelkõige sellest, millise õpetaja juurde sa satud.

Multilingua Keelekeskuse eesti keele õpetajad Ruta Bergman ja Ly Leedu.