Kirsti Sinivee Erasmus+ õpirände raames Portos

Õpiränne koroona kiuste – imeline Porto

Olen juba ammu unistanud reisist Portugali. Käisin kunagi aastaid tagasi jazzkaare festivalil fado muusika kontserdil, kus esines lummav lauljanna Portugalist. Ta laulis kaunilt ning lisaks tõlkis ka laulude tähendust. Laulud olid melanhoolsed ning rääkisid meresõitjate saatusest. See oli nii inspireeriv, et otsustasin, et tahan kunagi kindlasti Portugali külastada. Eestil ja Portugalil on mõndagi ühist – meresõitjate ajalugu, väike riik ja armastus muusika vastu. Nüüd, kui tekkis võimalus õpirändeprojektis ise sihtkoht valida, olin õnnelik, et leidsin kursuse just Portos.

Multilingua Keelekeskus on juba aastaid teinud aktiivselt rahvusvahelist koostööd. Tänavu veebruaris, enne koroonaepideemia algust Eestis, esitasime Sihtasutusele Archimedes taotluse õpirändeprojektile. Juunis, kui eriolukord oli lõppenud ja epideemia vaibunud, saime heakskiidu oma taotlusele, mille raames saavad 13 Multilingua õpetajat Euroopasse end täiendama minna (loe palun lähemalt SIIN).

Mõned õpetajad osalevad koolituskursustel, teised lähevad töövarjuks erinevatesse keeltekoolidesse. Mina osalesin esimese õpirändurina 26-31.07.2020 õpetajate täienduskoolituskursusel „Communicative Skills & Coaching“ Portugalis, Portos. Teema huvitas mind nii projektijuhi kui võõrkeeleõpetajana, sest suhtlemise ja kommunikatsiooni barjääridega puutume kokku pidevalt. Oluline on mõista, kuidas aktiveerida õppijaid klassiruumis nii, et nad oleksid kaasatud ja suudaksid õpetatavat vastu võtta.

   

Siiski mõtlesin pikalt, kas üldse reisida koroona viiruse leviku ajal. Jälgisin pingsalt välisministeeriumi kodulehe infot. Samal ajal Portugali kursusekorraldaja julgustas mind osalema ja selgitas kohapealseid olusid. Multilingua kolleegid toetasid ning ka oma puhkuse päevad sain õnneks nii sättida, et karantiini jäämise puhul saan rahulikult koju jääda ja distantsilt asju korraldada. Õnneks läks kõik hästi – lennud toimusid nagu kellavärk, kõik sujus. Kuid loomulikult tuli lennujaamas ja Portugalis siseruumides maski kanda ja sotsiaalset distantsi hoida.

Koolitusel oli vähe osalejaid, vaid neli, sest mitmed loobusid viiruse hirmus veel viimasel hetkel. Esimesel hetkel olin pettunud, sest lootsin osaleda koolitusel, kus on palju erinevaid rahvusi. Kuid niipea kui koolitus algas olin kohe haaratud meie lektorist Marco Lamasest. Ta jagas oma õpetusi meile läbi huumori ning erinevate kommunikatsiooni võtete abil.

Mida kursusel tegime?

Kaardistasime grupitöös oma õpilaste persooni ehk isiku, arvestades parameetreid nagu vanus, huvialad, tegevusalad ja eesmärgid. Toimusid loengud, arutelud ja võrdlused erinevate riikide haridussüsteemide ning elukorralduse üle.Tegime TED Talks videote põhjal analüüsi ja esitlusi. Kasutasime aktiivõppe meetodeid.

Coaching´u teema oli just eriti huvitav, sest ka Multilingua korraldab samal teemal Erasmus+ kursust. Oli põnev vaadelda, kuidas mujal seda valdkonda käsitletakse.

Lõppkokkuvõttes jõudsime kursusel seisukohani, et mitmesuguseid meetodeid kombineerides saame parima tulemuse, sest nii õpetajad kui ka õppijad on väga erinevad.

 

       

   

Koostöö tulevikus?

Marco Lamas andis lootust, et tuleb Eestisse külla ja Multilinguasse esinema.
Lisaks sain temalt arvukalt materjali tundides kasutamiseks, kolleegidele jagamiseks ning enda arendamiseks.

Kursus oli väga kasulik ning tundsime ennast osalejatega ka pisut kangelastena, et hoolimata koroona pandeemiast siiski Erasmus+ kursusel osalesime.😊

Olulise lisaväärtuse andis koolitusele keskkond. Minu ammune unistus täitus näha seda ilusat maad. Olin nüüd veelgi enam Portugali fänn. Arvan, et on väga oluline, kuidas kohtleme oma külalisi ja välismaalasi, kes Eestisse tulevad. Õppigem Portugalilt. Portugalis olid inimesed erandlikult minu vastu sõbralikud ja lahked. Ka stressisituatsioonides, ning see tekitas tõelise vau-efekti. Pole sellises koguses sõbralikkust ammu kohanud. See oli tõeline elamus! Ja kui midagi sellist kogeda, siis tahad sinna tagasi minna.

Kursus Portugalis on selleks korraks läbi, kuid mälestused jäävad. Omandatud teadmisi ja kogemusi rakendan oma keeletundides ning materjale jagan oma kolleegidega. See pole lõpp, vaid algus!

 

 

Postituse autor on Kirsti Sinivee, Multilingua Keelekeskuses rahvusvahelise koostöö projektijuht ning saksa, inglise ja eesti keele õpetaja. Kirsti esimene Erasmus+ programmi õpiränne oli 2016. aastal, kui ta oli töövari Saksamaal. Tänavu juulis käis ta Erasmus+ täiskasvanuhariduse õpirände raames Portugalis kursusel.